Gulerod – frø (øko)
27,20 kr.
Økologiske Nantes gulerod frø med sød smag og sprød tekstur.
Sås direkte fra april til juli, beskyt mod gulerodsflue med insektnet.
Planteafstand 5 cm, rækkeafstand 25 cm for optimal vækst.
Specifikationer
Økologiske Nantes gulerodsfrø – sød og smagfuld
Nantes er en klassisk og lækker sommergulerod, kendt for sin søde smag og sprøde konsistens. Denne økologiske gulerod trives bedst i en næringsrig, humusrig og porøs jord, som giver optimale vækstbetingelser. En vigtig overvejelse ved dyrkning af Nantes gulerødder er at beskytte dem mod gulerodsfluen, der kan lægge æg omkring roden tidligt på sæsonen. For at undgå dette kan du dække planterne med insektnet ved fremspiring.
Frøene sås direkte på friland fra april til juli, når jordtemperaturen har nået ca. 9 grader. Det er en god idé at bredså frøene i 10-15 cm brede rækker for effektiv pladsudnyttelse. Den ønskede planteafstand er ca. 5 cm, og rækkeafstanden bør være 25 cm. Gulerødderne vokser hurtigt og kan høstes hele sommeren.
Bemærk de store mængder i frøposen!
OBS sprog: Vi køber kvalitetsfrø fra europæiske producenter og frøposerne kan være på forskellige sprog, men du kan her downloade vores Såkalender med oversigt over alle vores frø og danske beskrivelser.
Øvrige specifikationer:
| Sort | : Nantes |
| Såtid friland | : april – juli |
| Planteafstand | : 5 cm |
| Rækkeafstand | : 25 cm |
| Indhold (g) | : 6 g (ca. 5400 frø) |
| Antal frø/gram | : 900 |
Om Økohaven
Økohaven blev stiftet af Henning og Uffe med målet om at udbrede økologisk grøntsagsdyrkning. Vi startede i 2015 og har været involveret i stiftelsen af flere havefællesskaber. Over tid har vi samlet et bredt sortiment af gode produkter som vi bruger i vores økohaver, og som du kan købe i vores webshop.
Har du spørgsmål til enten økohaver eller produkter i webshoppen, er du altid velkommen til at kontakte os på info@okohaven.dk
Økohaven.dk
Mølgårdvej 28
7173 Vonge
info@okohaven.dk
Måske du leder efter?
Om os
Økohaven startede i 2015 med en passion for økologisk grøntsagsdyrkning. Siden da har vi været med til at stifte flere havefællesskaber og samlet et nøje udvalgt sortiment af produkter, som vi selv bruger i vores økohaver.
Information
Copyright © Økohaven ApS


